Výhody a nevýhody světových stran s ohledem na oslunění místností

Slunce je v našem životě nezastupitelné, dobíjí nám energii, léčí, dopřává teplo a relaxaci. Zkrátka bychom měli Slunce nechat, ať se točí kolem našeho domova co nejvíce. Například v místnostech orientovaných na jih může oslunění trvat i přes osm hodin denně.

Velký vliv na teplotu v pokoji má zejména odpolední slunce. Z toho plyne, že tedy jižní orientace je vhodná pro pokoje, ve kterých pobýváme nejvíce. V jiných místnostech je zase výhodnější světlo východní, jihovýchodní, či dokonce severní.

  • Jižní světlo: Okna směřující k jihu jsou zásobována slunečním svitem několik hodin denně a tudíž bývá nezbytné chránit je roletami či žaluziemi, hlavně kvůli letním měsícům. Účinný bývá přesah střechy – v létě okno chrání a v zimě střecha dopadu slunečních paprsků nijak nebrání.
  • Východní světlo: Paprsky vycházejícího slunce mají nízký úhel dopadu, což jim umožňuje pronikat hluboko do nitra místností. Ranní slunce přináší teplo po chladné noci a zároveň se místnosti orientované na východ v létě nepřehřívají.
  • Západní světlo: Je velmi intenzivní a často až nepříjemné. Místnosti na západ jsou tudíž v létě náchylné k přehřívání. Umělé zastínění je tedy na místě. Účinně se chovají i listnaté stromy, které zároveň v zimě slunci v průchodu nebrání.
  • Severní světlo: Je rozprostřené rovnoměrně, je chladné a bez kontrastních stínů. V severním světle zachovávají barvy své přirozené odstíny. Obecně je lepší, aby okna orientovaná na sever byla menší, abychom zamezili tepelným ztrátám.
                Zdroj: Styl & Tip
  • Obyvaci pokojZdroj: http://www.home-designing.com/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *