Osvětlení – obývací pokoj – část 1

V dnešním díle bych se ráda zaměřila na prvních pár tipů při práci s osvětlením, konkrétně použití bodových světel a jak například umístit lustr, pokud chceme aby se stal ozdobou pokoje.

Umělecká díla vždy nasvicujeme. Ať už nenápadnými bodovými světly namířenými ze stropu, či levnějšími nástěnnými svítidly umístěnými přímo nad obrazem. Konkrétně se nasvícení obrazů budu věnovat v dalším článku.

Nechme krásu svého uměleckého díla vyniknout a nasměrujme světla na konkrétní část obrazu, na kterou chceme upozornit.

Bodová světla se vždy snažme sehnat nastavitelná, abychom si mohli nasvítit konkrétní místa v pokoji. Například u klenutého stropu jsou pohyblivé bodovky nutností, abychom světlo přivedli tam, kam potřebujeme.

Nerozmisťujme bodová světla na stropě v pravidelných řadách, místo toho se pusťme do vytvoření dramatických světelných efektů v místnosti pomocí rozmístění a nasměrování bodovek na jednotlivá křesla, stolky, umělecké předměty atd.

Například pohovku, čtecí křesla nasvicujeme 25 – 30 cm od začátku sedací plochy. Z jakého důvodu? Protože nám světlo při čtení bude dopadat, kam potřebujeme. Pokud bychom světlo nasměrovali dál od sedací plochy, vrhali bychom si stín hlavou přímo na stránky knížky.

Odvedeme-li dobrou práci, nikoho nenapadne pátrat po zdroji světla. Jediné, co uvidí je, jak naše práce se světly skvěle a účelně funguje a dodává pokoji to správné drama.

Chceme-li doprostřed pokoje umístit spuštěný lustr, je důležité mít dopředu jasno v následujícím: 1) bude se pod ním jen procházet, anebo 2) plánujeme pod ním umístit například posezení. U varianty 1 lustr vytáhneme minimálně do výšky 230 cm od podlahy, ať se nemusíme my ani naše návštěva obávat nárazu při procházení.

Pokud chceme naopak lustr umístit např. nad kávový stolek s pěkným posezením kolem, můžeme si dovolit dramatičtější efekt a spustit lustr níž, jelikož tady nám zásah nehrozí. Vhodná výška od plochy stolku k lustru je tedy 105 – 120 cm. Lustr nad jídelním stolem by se měl pohybovat ve výšce 80 – 90 cm rovněž od plochy stolu k lustru.

Pokud se Vám mé designové tipy líbí, budu ráda, když mé novinky budete sledovat i na Facebooku a Instagramu:

https://www.facebook.com/lencinsvet/

https://www.instagram.com/lencin_svet/

Krásný slunečný den!

Lenka

1 komentář u „Osvětlení – obývací pokoj – část 1“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *