Osvětlení obrazů

Jak jsem zmiňovala v minulém díle Osvětlení v obývacím pokoji, svá umělecká díla vždy osvětlujeme. V dnešním článku rozlišíme, jaká světla jsou na ty které typy obrazů vhodná. 

Olejová malba nejlépe vynikne osvětlená rozptýleným světlem. Jedno intenzivní světlo namířené na olejomalbu může vytvářet až strašidelný důraz na vybraném místě na obraze. Posuďte sami.

Akrylová malba není lesklá a nemá problémy s prudkým světlem jako olejomalba nebo jakékoliv umělecké dílo zarámované pod sklem. Například anti-reflexní sklo spolu s vhodně umístěným osvětlením může tento problém vyřešit. U akrylové malby oproti tomu může být použito jakékoliv osvětlení.

Abychom dosáhli ideálního nasvícení, obraz osvětlujeme ze 3 různých úhlů. Například bodovým světlem shora a 2 lampami z každé strany obrazu.

Obraz můžeme nasvítit i jediným světlem – shora přímo na vybranou část, zdola, anebo z jedné strany pro vytvoření konkrétního stínového efektu.

  • Typy osvětlení obrazu:

    LED světlo: Na cennou malbu je nejlepší použít LED světlo. Nevydává totiž žádné teplo, nevyzařuje ultrafialové paprsky či infračervené světlo. LED světla jsou sice dražší, zato mají dlouhou životnost a jsou energeticky úsporné.
    Žárovkové osvětlení: Standartní žárovka vytváří teplé barvy – z obrazu vyzdvihuje žlutou a červenou, zároveň přidává lichotivé světlo modrým a zeleným tónům.
    Halogenová světla: Halogeny vrhají to nejčistší bílé světlo, což z nich dělá ideální volbu pro osvětlování většiny uměleckých děl. Na druhou stranu vydávají hodně tepla, takže musí být umístěny dostatečně daleko.
    Fluorescent Lights: Fluorescenční osvětlení zkresluje barvy obrazu a vysoká úroveň ultrafialových paprsků navíc způsobuje po čase blednutí barev. Z těchto důvodů fluorescenční světla nejsou pro osvětlení uměleckých děl vhodná.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *