Domácí pracovna

Jako ideál co se týče soustředění a klidu vnímám pracovnu jako samostatný pokoj, nejlépe vzdálenou od ložnice, kde bychom spáče vyřizováním pracovních telefonátů rušili, stejně jako dále od kuchyně a obývacího pokoje, kde by zase ostatní členové rodiny rušili nás.

Dobré je také umístění blízko toalety, pobíhání po domě by nás jen zdržovalo a rozptylovalo od práce. Tady je několik návrhů, jak lze pracovní prostor zakomponovat do bytu či domu:

  • Pracovní kout – snažme se vyhnout umístění pracovního koutu v ložnici, která slouží jako klidový, relaxační prostor. Vhodné je umístění do obývacího pokoje – pracovní kout se pokusme také oddělit posuvnou zástěnou, závěsem, či paravánem, abychom, až „z práce odejdeme“, mohli za prací pomyslně zaklapnout dveře. Stejně dobře lze využít volný prostor pod schody.

domácí pracovna

Pracovní kout

  •  Pracovna jako klidová zóna – pokud ve svém domě najdeme samostatný pokoj pro pracovnu, je to samozřejmě ideální řešení. Pracujeme-li samostatně, bez přijímání pracovních návštěv, je u takového typu pracovny důležité, abychom byli vzdáleni od případných narušitelů, či nerušili my je vyřizováním telefonátů. Nejlepší umístění je mimo ložnice, ale také dále od ruchu kuchyně a obývacího pokoje.

pracovna

  • Pracovna pro vyřizování pracovních návštěv – taková pracovna je přístupná zvenku anebo z haly a jelikož slouží pro jednání s cizími osobami, je nutné, aby měla vlastní hygienické zázemí. Lze ji ale využít i jako příležitostný pokoj pro přespání hostů. V důsledku samozřejmě záleží, komu má pracovna sloužit, jestli se má jednat o ryze mužskou pracovnu, dámský budoár, ateliér nadějné umělkyně. Ale o tom v dalším článku.

Na závěr trocha ergonomie pracovního místa:

  • Pracovní stůl do domácí pracovny by měl mít délku min. 125 cm, šířku 65 cm.
  • Výška pracovního stolu – 75 cm, ideální je stůl s nastavitelnou výškou 62 – 82 cm.
  • Monitor počítače by měl být v ose sezení, horní okraj ve výšce očí.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *