11 otázek, na které by se Vás interiérový designér měl zeptat

Rádi byste se při zařizování bytu či domu obrátili na interiérového designéra, ale nevíte, podle jakých faktorů vybrat toho správného? Dobrý designér nepřemýšlí o prostoru tak, jak by se líbil jemu, ale naopak se snaží zjistit co nejvíce o klientových potřebách a přáních v daném prostoru. Těchto 11 nejdůležitějších otázek by s Vámi měl každý interiérový designér prodiskutovat.

1. Co máte rádi v tomto pokoji? – tato otázka je důležitá hlavně proto, že se ujistíte, že se designér  zajímá o to, co chcete Vy, jaký je Váš vkus a že není odhodlaný přesvědčit Vás o svém vlastním vkusu.

2. Co na tomto pokoji nemáte rádi? s touto otázkou má designér šanci porozumět Vašim představám detailněji – zjistí, které věci mají být vyměněny anebo odstraněny úplně. Dobrý designér se Vás nebude snažit přesvědčovat, že koberec či skříňka se do pokoje nehodí, naopak je zakomponuje do návrhu.

3. Které barvy máte rádi? – například pokud je toto Váš obývací pokoj, Vaše oblíbené jsou teplé neutrální tóny s lehkým dotekem barvy.

4. Které barvy nesnášíte? – určitě důležité vyjasnit si na začátku, ať nedojde k rozčarování ze strany klienta a zbytečnému přepracovávání zakázky designérem.

5. Je něco, co máte, anebo jste viděli a chtěli byste to použít jako barevnou inspiraci pro návrh? – sem může patřit oblíbený obraz, látka na židli, kterou zbožňujete, sada nádobí, anebo třeba květinové polštáře, které byly barevným základem pro design celého pokoje na obrázku níže.

6. Máte oblíbený vzhled anebo styl, který chcete vytvořit? – uchvátil Vás celkový dojem, atmosféra pokoje, jako například zrcadlová šatna jako pro filmovou hvězdu z 30. let? Tato patří designéru Milesi Reddovi.

Nebo oslňující lakovaná černobílá kuchyně se zrcadly místo kuchyňské linky a zespod horních skříněk?

 

Pokud si nejste jistí, jaký styl se Vám líbí, či nelíbí, jednoduše projeďte stránky s designovými fotkami jednotlivých místností, jako např.: https://www.homeimprovementpages.com.au/photos/kitchens a sestavte dvě „hromady“ – jednu s kuchyněmi, které se Vám líbí a druhou s těmi, které ne. Vašemu designérovi to o Vašich preferencích hodně napoví.

7. Jak tento pokoj používáte? – například ložnice slouží čistě jen ke spaní, anebo tady sledujete i televizi, nebo příležitostně pracujete?

8. Je potřeba myslet na nějaké speciální potřeby členů domácnosti? – například brát ohled na alergii člena domácnosti, nebo třeba nutnost umístit speciální pevné křeslo pro staršího člena rodiny, z něhož je snadné vstát?

9. Chcete realizaci dokončit najednou anebo v určitých fázích s ohledem na rozpočet? – pokud má být dokončeno krok za krokem, Váš designér je schopen navrhnout, který nábytek má být nakoupen jako první, tak aby bylo pokoj možné používat od začátku. Například na obrázku níže by fáze 1 byla kožená sedačka a konferenční stolek a fáze 2 boční odkládací stolky a 2 křesla.

10. Jaký je Váš rozpočet? – tak tato otázka musí být na začátku bezpodmínečně zodpovězena, ať designér ví, jestli má prostor, pokud do návrhu najde nějaký úchvatný kousek, anebo je nutné se striktně držet rozpočtu.

11. Je tento rozpočet realistický pro dosažení mé vize? – otázka, kterou pokládá klient designérovi a je na designérovi navrhnout jiná řešení, pokud jsou očekávání klienta příliš vysoká a rozpočet příliš malý.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *